КРАЕЗНАНИЕ, Геодезия,картография и кадастър

 

 
Рейтинг: 3.00
(87)
Глог
Видео
Форум
Календар
Базова
Публикации
Фото Галерия
За контакти
Връзки



Публикации
Вземи в gLOG
ДОЛНОЛОМСКИТЕ КАЛЕНДИ
03.01.07 12:20
Тук, нищо не е било такова, каквото изглежда сега. Под ленивата природа и апатичната атмосфера се крият стари и мрачни тайни, неразкрити загадки, които надали някога ще намерят своето обяснение. Параскева Младеновска Започнах да се интересувам от района при работата ми по темата „Картографиране на крепостната система в Северозападна България“. Постепенно, пред мен се оформи съвсем нов и непознат свят за миналото на този край. Вече повече от 20 години проучвам района на селото и околностите му. Натъкнах се на непознати, дори и на местното население разкази и истории. Това ме накара да търся още по-упорито. Информация извличах от всичко, което ми попадне: местни предания, поверия и легенди, запазени сведения в записки и книги, картографски издания в миналото, иманярски и краеведски проучнания и много други. Натрупах не малко материал, който реших тематично да систематизирам и да опиша в една книжка. За водещо начало и разказвач, избрах камбаната на църквата “Св. Тройца”, в Долни Лом, която повече от век и половина буди селото. Съдържанието, след известни колебания, структорирах така: 1. Старинни обичай (Долноломските календи). 2. Митология, свързана с местности и обекти. 3. Приказки и легенди. 4. Карти, схеми снимки. Читателю, надявам се да ти бъде интересно и забавно. От авторката.

Вземи в gLOG
КРЕПОСТТИ В ЗЕМЛИЩЕТО НА с. Долни Лом
25.07.09 14:39

Вземи в gLOG
КРЕПОСТИ В СЕВЕРОЗАПАДНА БЪЛГАРИЯ
18.07.09 18:03
Проектът за „Проучването и картирането на старините и забележителностите между западния Балкан (Стара планина, Хемус) и река Дунав“, бе по идея на проф. инж. Младен Младеновски и историка Милан Миланов. Последният бе уредник на Националния исторически музей и музея в град Чипровци, активен член на БРО (Берковското родолюбиво общество), издател на вестник „Бълкан“ и автор на редица публикации свъзани с историята и краезнанието. Измерването и проучването върху терена, както и заснимането и картирането на обектите бе осъществено в периода от 1970г. до 1985 г., от колектив във състав: Милан Миланов, археолог, историк; проф.инж. Младен Младеновски, доктор на техническите науки, геодезист; инж.полковник Крум Живков, геодезист; о. З. полковник Атанас Кандарев, геодезист; инж. Параскева Младеновска, картограф и геодезист; проф.инж. Любен Тодоров, геодезист. Участвали са още: инж. Емил Михайлов, геодезист, инж. Йонка Младеновска-Златарева, геодезист и др.. Базата на колектива, осъществил проучването и картирането първоначално бе „Калето” на град Берковица, където се съхраняваха резултатите от различните етапи на проекта. На крепостите бяха направени „Тахиметрични снимки“ от проф.инж. Младен Младеновски и картографска обработка от инж. Параскева Младеновска. Те в последствие бяха обработени, премащабирани и пригодени за публикуване. На някои бе направена и възстановка, например на Видинската, Белоградчишката, Савичова чека, Мала глама и др. Впоследствие бе извършено допълнително, самостоятелно (кабинетно) географско и историческо проучване на района, като и систематизиране на природогеографски, исторически, библиографски, картографски и други источници от инж. Параскева Младеновска вследствие на което бяха изработени и сборни карти за района. През 2005 г. разработката бе публикувана в ограничен тираж. Същото се отнася до изработката на картите и схемите в това издание. Поради големия интерес, бе преиздадена през 2007 г., отново в ограничен тираж, поради слаби финансови възможности и липса на спонсори. Преди това, има отделни публикации (предимно пътеводители) на Милан Миланов, където се разглеждат отделни райони и определени виждания са подкрепени с карти на отделни калета. Публикации има и в спецеализираната геодезическа литература (списание „Геодезия, картография и кадастър“). Естествено това не е всичко, предстои проучването, топографско заснемане, картирането и проучване на други обекти, археологически паметници в района. Причината, да се публикува част от тази разработка в интернет е да ù се даде повече гластност, за което възможностите му са неуспорими.

Вземи в gLOG
Натамия
22.07.10 16:56
Вярвания

  Видински владетели
08.11.09 15:51
В едно френско "Анонимното описание от 1308 г." за този район се пише: "България е една голяма империя сама по себе си. А столицата на тази империя е Видин, един голям град. Императорите на същата тази империя се наричат Шишмани. Земята е много широка, просторна и хубава, напоява се от десет плавателни реки. Осеяна е с живописни гори и дъбрави, изобилства от хляб, месо и риба, сребро и злато, и много стоки, предимно восък и коприна. Впрочем в нея има много сребърни рудници и всички реки влачат пясък, примесен със злато, откъдето по заповед на императора се извлича и добива златото. По средата на тази империя протича река Дунав..."

Вземи в gLOG
МЕСТНОСТИ1
29.11.10 20:40
I част: Районът на общините от „ Западния Балкан” е място на мистерии и митове. Наред с това, той има изключително красива природа. Тя е комбинация от върхове, скали, планински проходи, извори и водопади, местности и пещери, разнообразни растителни и животински видове, и исторически паметници от различни епохи. Първенецът на планината връх Миджур (2168) е достоен за истинско планинско изкачване!...

 начало 1 . 2 . 3 край 

0.1325